State Singles Results

Montana State Singles Results History

Butte, MT – April 7, 2019

Butte’s Brett Badovinac won the Montana Singles Handball Championships at the Elks in Butte. Badovinac defeated four-time champion Chance Wachholz in 21-10, 21-12 in the final. It is Badovinac’s second Montana State Open Singles title.

Kirk Johnson defeated Don Schmidt 21-16, 21-10 in a matchup of Missoula players to win the Golden Masters division.

Billing’s Mike Meyer defeated Butte’s Mike Hitchcock 21-18, 21-13 to win the Super Golden Masters title.

Tom Morris of Billings defeated Highwood’s Monk Semansky 21-9, 15-21, 11-9 to claim the Diamond Masters division.

Eric Aschim defeating fellow Missoulian Nate Guza 21-13, 15-21, 11-5 to win the A division and Missoula’s Luke Alford won the B division in a round robin format. Complete results:

Open

1st round – Skyler Criscuolo, Butte d. Nate Guza, Missoula 21-14, 7-21, 11-6; Cole Salo, Butte d. Eric Schmidt, Missoula21-8, 21-10; Manny Mendoza, Chubuck, ID d. Eric Aschim, Missoula 21-5, 21-13; John Chapman, Frenchtown d. Markus Madrazo, Butte 21-6, 21-11

Quarterfinals – Brett Badovinac, Butte d. Criscuolo 21-6, 21-9; Salo d. Steve Maier, Missoula 21-7, 21-8; Mendoza d. Don Foley, Butte 21-10, 21-16; Chance Wachholz, Kalispell d. Chapman 21-11, 21-8

Semifinals – Badovinac d. Salo 21-12, 21-18; Wachholz d. Mendoza 21-12, 21-10

3rd Place – Medoza d. Salo 12-21, 21-18, 11-9

Championship – Badovinac d. Wachholz 21-10, 21-10

Golden Masters (50+)

Pool 1 – Don Schmidt, Missoula d. Todd Timboe, Great Falls 21-13, 21-12, Schmidt d. Dave Montelius, Missoula 21-18, 16-21, 11-6; Montelius d. Timboe 21-19, 21-7

Pool 2 – Kirk Johnson, Missoula d. Nick White, Bozeman 21-5, 21-7; Johnson d. Steve Maier, Missoula 21-0, 21-4; White d. Maier 21-19, 13-21, 11-0

5th Place – Timboe d. Maier 21-0, 21-7

3rd Place – Montelius d. White 21-5, 21-5

Championship – Johnson d. Schmidt 21-16, 21-10

Super Golden Masters (60+)

1st Round – Tom Madrazo, Butte d. Rich Jones, Bozeman 21-6, 21-12

Quarterfinals – Mike Hitchcock, Butte d. Sam Anderson, Emigrant; Dan Bersanti, Butte d. Dan Adams, Helena; Mike Meyer, Billings d. Scott Salo, Butte; Madrazo d. John Larson, East Helena by injury default

Semifinals – Hitchcock d. Bersanti; Meyer d. Madrazo 21-12, 21-2

3rd Place – Madrazo d. Bersanti by forfeit

Championship – Meyer d. Hitchcock 21-18, 21-13

Diamond Masters (70+) – Round Robin

1st Place – Tom Morris, Billings (3-0) d. Wally Page, Florence 21-5, 21-6; d. Sandy Gagnon, Bozeman 21-6, 21-7; d. Monk Semansky, Highwood 21-9, 15-21, 11-2

2nd Place –Semansky (2-1) d. Gagnon 21-3, 21-13 d. Page 21-14, 21-5

3rd Place – Page (1-2) d. Gagnon 11-21, 21-6, 11-8

B Division – Round Robin

1st Place – Luke Alford, Missoula (4-0) d. Eric Schmidt, Missoula 16-21, 21-2, 11-7; d. Dawson Huff, Butte 21-7, 21-8; d. Chris Lombardi, Missoula21-8, 21-4; d. Matt Piazzola, Butte 21-20, 21-15

2nd Place – Schmidt (3-1) d. Lombardi 21-10, 21-5; d. Piazzola 12-21, 21-8, 11-10; d. Huff 21-7, 21-11

3rd Place – Piazzola (2-2) d. Huff 18-21, 21-10, 11-10; d. Lombardi

4th Place – Huff (1-3) d. Lombardi 21-7, 21-3

A Division

Semifinals – Nate Guza, Missoula d. Eric Schmidt, Missoula 21-11, 21-4; Eric Aschim, Missoula d. Marcus Madrazo, Butte 21-17, 21-9

3rd Place – Madrazo d. Schmidt

Championship – Aschim d. Guza 21-13, 15-21, 11-5

Open Consolation

Semifinals – Skyler Criscuolo, Butte d. Steve Maier; John Chapman d. Don Foley 21-11, 21-14

Championship – Chapman d. Criscuolo 21-6, 21-3

Super Golden Consolation

Championship – Scott Salo, Butte d. Dan Adams, Helena 21-4, 9-21, 11-9